احمق سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

احمق: سرگرمی سرگرمی کارت پستال روز پدر

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات هنوز هم رابطه‌ام با کی‌روش خوب است / آندرانیک تیموریان

چهار سال پیش در چنین روزهایی داشت آماده می شد تا دومین جام جهانی متوالی خود را به همراه تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران تجربه کند؛ ولی این روزها شباهتی با «آن

هنوز هم رابطه‌ام با کی‌روش خوب است / آندرانیک تیموریان

آندرانیک تیموریان:هنوز هم رابطه ام با کی روش خوب است

عبارات مهم : ایران

دوست داشتم به سومین جام جهانی بروم ولی سلیقه کی روش محترم است

چهار سال پیش در چنین روزهایی داشت آماده می شد تا دومین جام جهانی متوالی خود را به همراه تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران تجربه کند؛ ولی این روزها شباهتی با «آندوی» چهار سال پیش ندارد. آندرانیک تیموریان در سابقه فوتبالی اش تجربه دو حضور موفق در جام جهانی را دارد. او نخستین بار در جام جهانی آلمان جهت کشور عزیزمان ایران به میدان رفت و بعد از آن بود که روزهای رویایی اش استارت خورد.

نمایش فوق العاده آندو در آلمان باعث شد که او مورد توجه کلوب های انگلیسی قرار بگیرد و از همان موقع آندو ستاره فوتبال کشور عزیزمان ایران در میانه میدان شد. او در جام جهانی ٢٠١٤ برزیل هم همان طور که قابل آینده نگری بود، نمایشی جنگجویانه داشت و عملکردش از طرف کارلوس کی روش هم مورد ستایش قرار گرفت. آندو یکی از ستاره های تیم ملی در برزیل بود و به نظر می رسید حضورش در سومین جام جهانی هم تضمین شده است باشد؛ ولی در چهار سال گذشته هیچ چیز آن طور که او می خواست، پیش نرفت. آندو به واسطه سال ها حضور در میانه میدان تیم ملی و حضور کوتاه ولی موفق در استقلال توانسته بود هم محبوب باشد و هم موفق و ازجمله معدود بازیکنان ایرانی بود که می توانست در ٣٦ سالگی هم حضور در جام جهانی را تجربه کند تا خداحافظی باشکوهی از فوتبال ملی داشته باشد ولی تصمیم های او در دو سه سال اخیر جهت گزینش تیم های باشگاهی آندو را هم از روزهای اوج دور کرد و هم از تیم ملی. او از آبان ماه سال ٩٥ دیگر به تیم ملی دعوت نشد و در بازی های مرحله مقدماتی هم جایی در تیم کارلوس کی روش نداشت تا مشخص شود کی روش حتی با بازیکن مورد علاقه اش هم تعارف ندارد و هنگامی که پای منفعت تیم ملی به میان بیاید او جدی ترین تصمیم ها را می گیرد.

هنوز هم رابطه‌ام با کی‌روش خوب است / آندرانیک تیموریان

با این حال تا همین چند وقت پیش هم او امیدوار بود باز هم کی روش را مجاب کند تا به تیم ملی دعوت شود ولی درنهایت هم این اتفاق رخ نداد تا رکورد منحصربه فردی که آندو آرزوی رسیدن به آن را داشت، برایش ثبت نشود. او این روزها با وجود تعطیلی مسابقه های لیگ تمرینات اختصاصی خود را پیگیری می کند و نرفتن به جام جهانی انگیزه هایش را کم نکرده هست. آندو بعد از مدت ها سکوتش را شکسته و راجع به حال و هوای این روزهایش و لیگی که پشت سر گذاشته است با خبرنگار «شهروند» گفت وگو کرده است.

برخی از تصمیم هایم از روی اجبار بود

چهار سال پیش در چنین روزهایی داشت آماده می شد تا دومین جام جهانی متوالی خود را به همراه تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران تجربه کند؛ ولی این روزها شباهتی با «آن

آندو در سال های اخیر تصمیم های خوبی جهت گزینش تیم های باشگاهی اش نگرفته هست. این را خودش هم قبول دارد؛ ولی بعضی اتفاقات هم در تصمیم های او تاثیرگذار بودند. شاید روزهای بد باشگاهی آندو از همان هنگامی که شروع شد که به علت اختلاف نظر با امیر قلعه نوعی استقلال را ترک کرد و به تراکتورسازی رفت. او بعد از بازگشت دوباره به لیگ قطر باز هم به کشور عزیزمان ایران برگشت و یک نیم فصل جهت سایپا بازی کرد.

آندو یک نیم فصل هم جهت ماشین سازی بازی کرد که دقیقا در همان برهه زمانی از تیم ملی خط خورد. او در تصمیمی که به نظر هوشمندانه می رسید، قصد کرد به استقلال برگردد تا باز هم به تیم ملی دعوت شود ولی محرومیت استقلال از نقل وانتقالات مسیر زندگی فوتبالی آندو را هم عوض کرد. خودش در این باره می گوید: «اتفاقات در فوتبال قابل آینده نگری نیستند. نه تنها در مستطیل سبز بلکه خارج از آن هم شما نمی توانید به تنهایی جهت خودتان تصمیم بگیرید. من با بخشیدن بخش زیادی از طلبم پیشنهاد برگشت به استقلال را قبول کردم؛ ولی بسته بودن پنجره نقل وانتقالاتی این تیم اتفاقی غیرقابل آینده نگری بود که من هم نمی توانستم کاری جهت آن انجام دهم. مجبور شدم قراردادم را با استقلال فسخ کنم و به تیم دیگری بروم. خدا را شکر تصمیم خوبی گرفتم و توانستم به همراه نفت و علی دایی قهرمان جام حذفی شوم؛ ولی شرایط در نفت به گونه ای بود که دیگر نمی شد در این تیم بمانم.»

بازگشت به استقلال دست خودم نبود

با آخر محرومیت استقلال جهت جذب بازیکن و آزادبودن آندو به نظر می رسید مانعی جهت بازگشت او به این تیم وجود نداشته باشد. از طرف دیگر او نیم فصل خوبی را با نفت گذرانده و در قهرمانی جام حذفی این تیم نقش مهمی ایفا کرده بود. به نظر می رسید شرایط جهت بازگشت او به استقلال مهیا هست؛ چون هواداران این تیم هم از برگشتن سامورایی استقبال زیادی می کردند ولی این بار سرمربی آبی ها بود که او را نخواست. آندو در این باره می گوید: «هم خودم و هم برادرم هر لحظه گفته ایم استقلال مثل منزل ما هست. خانواده من استقلالی هستند و همه این را می دانند. علاوه بر اینها من هر لحظه رابطه خوبی با هواداران داشتم و هروقت که در ترکیب استقلال بودم، از جان و دل جهت این تیم بازی کردم.

هنوز هم رابطه‌ام با کی‌روش خوب است / آندرانیک تیموریان

در نخستین سال حضورم در استقلال با انگشت شکسته هم جهت این تیم به میدان رفتم و دوست داشتم باز هم کنار تیم محبوبم باشم؛ ولی خودم هم نمی دانم چه چیزی باعث شد که سال گذشته به استقلال برنگردم. انگیزه زیادی جهت حضور در این تیم داشتم ولی واقعیت این است که همه چیز دست من نبود. اگر به خودم بود که سال گذشته را در استقلال بازی می کردم ولی نشد که برگردم؛ البته خدا را شکر می کنم که شرایط خوبی در گسترش داشتم و به همراه این تیم بازی های خوبی را ارایه دادم.» می پرسیم فکر نمی کنی تصمیم های درستی جهت گزینش کلوب هایت نگرفتی و آندو می گوید: «باز هم تأکید می کنم که خیلی وقت ها همه چیز دست خود آدم نیست. در فوتبال همه چیز غیر قابل آینده نگری است و بعضی اتفاقات به آدم تحمیل می شوند. خدا را شکر می کنم که هر لحظه با دل و جان و متعصبانه فوتبال بازی کرده ام و افتخارات زیادی به دست آورده ام.»

خداحافظی از فوتبال؟ حرفش را نزنید

چهار سال پیش در چنین روزهایی داشت آماده می شد تا دومین جام جهانی متوالی خود را به همراه تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران تجربه کند؛ ولی این روزها شباهتی با «آن

این روزهای کاپیتان سابق تیم ملی چطور سپری می شود؟ آندو پاسخ می دهد: «همیشه تلاش کرده ام اصول حرفه ای گری را رعایت کنم. در ٣٦ سالگی هم ترجیح می دهم حرفه ای باشم و با وجود تعطیلی بازی ها دست از تمرین برنمی دارم. بعد از آخر لیگ هر روز به طور اختصاصی تمرین می کنم؛ چون نمی خواهم از شرایط ایده آلم دور شوم.»

با این که آندو حتی در تعطیلات هم دست از تمرین برنمی دارد و برعکس فوتبالیست های کم سن و سال به خودش مرخصی نداده، ولی شایعاتی راجع به خداحافظی او از فوتبال شنیده می شود. کاپیتان سابق تیم ملی راجع به این شایعه می گوید: «نمی دانم آیا فوتبال کشور عزیزمان ایران هر لحظه پر از شایعه و اخباری است که حتی روح خود آدم از آنها بی خبر هست. من در حال حاضر هیچ تصمیمی جهت خداحافظی از فوتبال ندارم و اتفاقا در دوران آمادگی به سر می برم. در حال حاضر شرایطم جهت ادامه فوتبال کاملا مناسب است و دلیلی جهت خداحافظی نمی بینم و اتفاقا این توانایی را در خودم می بینم که تا ٥ سال دیگر هم بتوانم بازی کنم.»

هنوز هم رابطه‌ام با کی‌روش خوب است / آندرانیک تیموریان

برای سلیقه کی روش احترام قایلم

آندو تا همین یکی دو ماه پیش هم امیدوار بود که بتواند سومین جام جهانی را با پیراهن تیم ملی تجربه کند. او که نخستین کاپیتان ارمنی‎تبار تیم ملی فوتبال کشور عزیزمان ایران هست، می توانست با همراهی تیم ملی در روسیه رکورد بی نظیر حضور در سه جام جهانی را به نام خودش ثبت کند. افتخاری که حداقل تا ٨ سال آینده کسی جز مسعود شجاعی نمی تواند آن را به دست بیاورد. آندو هم امید زیادی به این اتفاق داشت. او در جام جهانی ٢٠١٤ تصاویری به یاد ماندنی از خود خلق کرد و به نظر می رسید چهار سال بعد در روسیه هم از نفرات مهم تیم ملی باشد ولی حالا آندو باید از پایتخت کشور عزیزمان ایران و پای قاب شیشه ای نمایش همبازیانش را دنبال کند. بی شک این اتفاق جهت او خوشایند نیست ولی آندو نمی تواند آن را عوض کردن دهد: «حضور در دو جام جهانی به همراه تیم ملی اتفاق بزرگی جهت من بود. در کشور عزیزمان ایران بازیکنان زیادی نیستند که سابقه حضور در جام جهانی را داشته باشند و این که من دوبار به همراه تیم ملی این اتفاق ناب را تجربه کردم، برایم بسیار باارزش هست. جام جهانی جهت همه فوتبالیست های دنیا چالشی بزرگ است و من هم خیلی دوست داشتم جهت سومین بار آن را تجربه کنم؛ ولی متاسفانه نشد.

این که آیا در حال حاضر همراه تیم ملی نیستم سلیقه و خواست سرمربی محترم تیم ملی است که برایش احترام بسیار زیادی قایل هستم. از نظر خودم در فصل اخیر لیگ برتر بازی های خوبی ارایه دادم ولی باز هم این کی روش است که تصمیم نهایی را می گیرد.» آندو هر لحظه جزو بازیکن هایی بوده که رابطه خوبی با کی‎روش داشته هست. آیا این رابطه خوب همچنان برقرار است؟ آندو می گوید: «بله همچنان رابطه بسیار خوبی با آقای کی روش دارم و احترام بسیار زیادی جهت ایشان قایل هستم. اتفاقا همین یک ماه پیش دیداری با او داشتم و حسابی با هم گپ زدیم. کی روش فصل جدیدی را جهت فوتبال کشور عزیزمان ایران رقم زده و امیدوارم این بار هم به همراه تیم ملی موفق باشد و خاطرات خوبی را جهت مردم رقم بزند.»

بعد از همین دیدار کی روش با آندو که خودش هم به آن اشاره می کند، شایعه دستیاری او در تیم ملی مطرح شد که آندو با تکذیب آن می گوید: «خیر در آن دیدار چنین بحثی بین من و آقای کی روش مطرح نشد و نمی دانم این اخبار به چه علت مطرح می شوند.» از آندو می پرسیم جام جهانی را چطور جهت تیم ملی آینده نگری می کند: «ایران در گروه بسیار مشکل واقع شده است است ولی ما می توانیم الهام بخش بزرگی در روسیه باشیم. با شناختی که از تیم ملی کشورم دارم، می توانم امیدوار باشم که نمایش های شایسته ای از تیم ملی برابر برترین های دنیا ببینیم. جهت کشور عزیزمان ایران آرزوی موفقیت می کنم و بی صبرانه منتظرم فرزند های تیم ملی مثل چهار سال پیش نامشان را در دنیا سر زبان ها بیندازند.»

می توانیم لژیونر داشته باشیم

آندو یکی از لژیونرهایی است که توانست از تیم ملی به اروپا برود. از او می پرسیم آیا می توانیم امیدوار باشیم بازیکنی از کشور عزیزمان ایران بعد از جام جهانی لژیونر شود. آندو می گوید: «بازیکنان شایسته ای داریم که بتوانند لژیونر شوند؛ البته کار مشکل است ولی امیدوارم فرزند های تیم ملی بتوانند نظر استعدادیاب های اروپایی را جلب کنند. البته باید این را در نظر بگیریم که رفتن به اروپا یک بخش قضیه است و ماندگارشدن در آن جا یک بخش دیگر. ماندن در اروپا واقعا کار مشکل است ولی درمجموع امیدوارم اتفاقات خوبی جهت تیم ملی و بازیکنان آن در روسیه رقم بخورد.»

خاطرات ماندنی با پیراهن تیم ملی

قاب های خاطره انگیزی از آندو با پیراهن تیم ملی در خاطرمان مانده هست. او برابر کره جنوبی در آخرین بازی مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل با دست شکسته بازی کرد و خاطره ای خوش از خودش در آن بازی به یادگار گذاشت: «آن بازی جهت ما حکم فوت و زندگی را داشت. همان موقع در جریان بازی فهمیدم دستم شکسته ولی نمی توانستم بازی را ترک کنم. شاید باورتان نشود ولی آن قدر غرق بازی بودم که متوجه درد دستم نشدم و یک ساعت بعد از بازی تازه درد شدیدی را تحمل کردم.» آخرین تصویر به یاد ماندنی از آندو گریه های او بعد از شکست ٣ بر یک برابر بوسنی در جام جهانی برزیل هست. او بعد از آن باخت و از بین بردن تیم ملی از جام جهانی به تلخی گریست: «دوست نداشتم به آن زودی از جام جهانی از بین بردن می شدیم ولی خب شرایط ما قابل قیاس با تیم های همگروه مان نبود. امیدوارم امسال خاطرات شیرینی از جام جهانی جهت مان باقی بماند.»

برای ساموئل ناراحت شدم

صعود استقلال به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مصادف شد با اتفاقی تلخ جهت بازیکن سابق این تیم که کام آبی ها را حسابی تلخ کرد. جی لوید ساموئل در همان روز افزایش استقلال به علت سانحه تصادف درگذشت. جی لوید در بولتون با آندو همبازی بوده و مرگش حسابی او را تحت تاثیر قرار داد: «از تمرین آمدم و خبر فوت جی لوید را شنیدم. باورم نمی شد و فکر می کردم مثل خیلی از اخبارهای این مدلی شایعه است ولی متاسفانه صحت داشت. با جی لوید در تماس بودم و از احوال هم باخبر بودیم. مرگش بشدت من را ناراحت کرد و امیدوارم روحش شاد باشد.»

شهروند /پریسا اسلام زاده

واژه های کلیدی: ایران | همراه | همراهی | ایرانی | فوتبال | استقلال | فوتبالی | استقلال | جام جهانی | فوتبالیست ها | عکس فوتبالیست ها

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz