• بسیاری از افراد به دنبال تأمین رفاه در زندگی، آرامش خود را فدا می کنند و در پی از دست دادن این آرامش، پرسشها روحی، روانی و جسمی مثل ناراحتی های گوارش، پیدا می کنند.

  امروز راجع به تاثیرفشار های عصبی و استرس بر سیستم گوارش بدن، گفتگویی را با «دکتر شریفی- فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان» انجام داده ایم که در ادامه مشروح آن از نظرتان می گذرد:

  چند درصد از پرسشها گوارشی افراد ناشی از استرس است؟

  هر روزه بر میزان افرادی که از پرسشها گوارشی زحمت می برند افزوده می شود. علل ایجاد پرسشها گوارشی در افراد متفاوت متفاوت هست؛ پرسشها

  استرس بر روی کارکرد ارگان های متفاوت بدن تأثیر گذار است و دستگاه گوارش هم از این قائده مستثنی نیست.

  دستگاه های متفاوت بدن اعم از سیستم مرکزی اعصاب، دستگاه گوارش و حتی ریه ها و کبد در اثر استرس دچار پرسشها کارکردی می شوند و آنچه که می توان به عنوان آمار اعلام کرد، حدود ۱۵ درصد از افرادی که به علت پرسشها گوارشی مراجعه می کنند هنگامی که مورد بررسی قرار می گیرند، ریشه بروز این امراض در پرسشها اضطرابی و استرس فرد نهفته است.

  استرس با سیستم گوارش چه می کند که فرد به محض استرس دچار دل درد می شود؟

  دستگاه گوارش از دیگر سیستم های بدن مجزا نیست و به نوعی مرتبط با آنها هست، بنابراین استرس تمام دستگاه های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.

  وقتی فرد استرس پیدا می کند اشتها در آنها عوض کردن می کند زیراسیستم گوارش ایزوله نیست و تأثیر استرس بر روی مغز می تواند پرسشها دستگاه گوارش را رقم بزند.

  استرس می تواند بر روی دستگاه گوارش فوقانی از جمله بزاق دهان تاثیر گذار باشد، از سوی دیگر استرس بزاق دهان را زیاد کردن می دهدکه این جهت دندان ها مخرب هست؛ بنابراین هم خشکی و هم زیاد کردن بزاق دهان ناشی از استرس است.

  بررسی مهم ترین پرسشها گوارشی همراه با دکتر شریفی

  احساس توده ای در حلق، به علت استرس ایجاد می شود، در واقع این توده وجود ندارد و فقط یک احساس درونی است و چنانچه استرس به صورت مداوم در فرد وجود داشته باشد، این حس وجود توده دردهان نیز ماندگار خواهد شد.

  حرکات دودی دستگاه گوارش می تواند به صورت زیاد کردن حرکات یا کم کردن حرکات بروز پیدا کند.

  در معده استرس می تواند فلج معده ایجاد کند، فرد سیری زودرس پیدا می کند و در روده ها هم می تواند منجر به زیاد کردن و یا کم کردن حرکات دودی روده شود.

  دردهای ناحیه سر دل می تواند ناشی از ریفلاکس باشد و درد در قفسه سینه ایجاد کند.

  هر روزه بر میزان افرادی که از پرسشها گوارشی زحمت می برند افزوده می شود. علل ایجاد پرسشها گوارشی در افراد متفاوت متفاوت هست؛ پرسشها

  تاثیر تنش های معنوی و عصبی بر روی معده چیست؟

  افرادی که تُند غذا می خورند، به علت اینکه امکان انتقال پالس از معده به مغز وجود ندارد، مقدار زیادی غذا میل می کنند، بنابراین توصیه می شود مدت غذاخوردن ۲۰ دقیقه باشد تا افراد کمتر غذا بخورند.

  استرس در روند هضم و جذب غذا هم مسئله ایجاد می کند؛ معده بلع هوای زیادی پیدا کرده و فرد دچار سوء هاضمه می شود.

  شایع ترین پرسشها گوارشی در افراد نفخ معده است که معمولاً با عوض کردن سبک زندگی به وجود می آید و در برابر با اصلاح شیوه الگوی غذایی برطرف می شود.

  بررسی مهم ترین پرسشها گوارشی همراه با دکتر شریفی

  اگر غذا خوب جویده شود و بین غذا آب میل نشود، دچار نفخ نخواهیم شد.

  اینکه عده ای گمان می کنند خوردن نوشابه ها به هضم غذا کمک می کند، یک باور اشتباه است لیکن فرد را دچار نفخ معده می کند.

  یکی از نشانه های مرسوم استرس، سندروم روده جنبش پذیر هست. این سندروم چه علایمی دارد؟

  سندروم روده جنبش پذیر به معنای سندروم کل دستگاه گوارش است که ۱۵ درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند.

  این سندروم بسیار خوش خیم ولی آزار دهنده است که به علت استرس به وجود می آید. در علت شناسی این بیماری می بینیم افراد مبتلا بسیار حساس و زودرنج هستند و آستانه تحمل آنها پایین است.

  افرادمبتلا به سندروم دستگاه گوارش، ممکن است با علایمی مثل یبوست های شدید، دل درد به دکتر مراجعه می کنند.

  این علایم زیاد درافرادی است که مشاغل حساسی دارند مثل انباردارها و کارمندان بانک، زیاد دیده می شود.

  دلیل اینکه آیا این افرد نسبت به سایر افراد جامعه زیاد استرس دارند، هنوز در هاله ای از ابهام است.

  ابتلا به سندروم دستگاه گوارش سن و سال دارد؟

  معمولاً در دهه دوم تا چهارم مرسوم تر است و ما با بروز این علایم در افراد بالای ۵۰ سال باید زیاد دقت و حساسیت به خرج دهیم تا علت مهم حالات سندروم را کشف کنیم.

  توصیه شما جهت افردی که سندروم روده جنبش پذیر دارند، چیست؟

  این بیماری در اثر حساس بودن دستگاه گوارش در برابر استرس ها ایجاد می شود و بااهمیت ترین رکن کنترل این بیماری شناسایی عوامل استرس است و البته بعد از شناسایی باید عوامل ایجاد آن را کنترل کرد.

  ما در افرادی که سندروم روده جنبش پذیر دارند، رژیم غذایی را توصیه نمی کنیم تا فرد از بعضی مواد غذایی محروم شود ولی توصیه می شود شیر را به میزان کم یا شیر سویا مصرف کنند.

  این افراد بهتر است از نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنند و حبوبات را ۲۴ساعت قبل از مصرف خیس کنند تا نفخ آنها گرفته شود.

  منبع: اصفهان امروز